Rinoplastika

Pár slov o rinoplastike....
Komu sa rozhodnete zveriť vašu operáciu?
Ako prebieha operácia?
Mám podstúpiť rinoplastiku?
Mám záruku, že budem spokojná/ý
s výsledkom?
Čo potrebujem pred operáciou?
Je potrebná predoperačná príprava?
Je operácia nosa bolestivá?
Čo ma čaká po operácii?

Pár slov o rinoplastike....

Z estetického hľadiska je vonkajší nos dominantná štruktúra ľudskej tváre. Chirurgická úprava tvaru vonkajšieho nosa – rinoplastika - je považovaná za najťažší výkon v oblasti tvárovej plastickej chirurgie. Keď je rinoplastika spojená aj s úpravou tvaru a postavenia nosovej priehradky za účelom zlepšenia dýchania cez nos, hovoríme o septorinoplastike. Ak má byť chirurg úspešný, musí mať dokonalé priestorové cítenie a má dobre ovládať nielen chirurgiu vonkajšieho nosa, ale aj chirurgiu nosovej priehradky a štruktúr v nosovej dutine. Tak bude nos po operácii nielen pekný, ale aj funkčný.

Existujú všeobecne akceptované estetické kritériá, ako by mal vyzerať vonkajší nos vo vzťahu k tvári konkrétneho jedinca. Príroda sa postarala, že každý z nás je iný , jedinečný , takže vyžaduje aj jedinečný prístup. Je dôležité, aby chirurg , ktorého oslovíte , poznal a rešpektoval tieto zákonitosti , aby vedel zhodnotiť, do akej miery môže naplniť vaše predstavy a kde sú limity operácie.

Vonkajší nos má svoj stabilný tvar najmä vďaka jeho premyslenej anatomickej štruktúre, vďaka vzájomným väzbám medzi jeho jednotlivými časťami. Perfektná znalosť týchto súvislostí patrí k základným predpokladom úspešnej modernej chirurgie nosa. Konečný výsledok rinoplastiky a stabilita štruktúr vonkajšieho nosa po operácii závisia od znalostí a rešpektovania týchto súvislostí. Nerešpektovanie alebo neznalosť týchto aspektov môže viesť k neodbornému zaobchádzaniu s nosovými štruktúrami pri rinoplastike. Výsledkom môžu byť trvalé tvarové deformácie nosa, strata opory jednotlivých častí, zhoršené dýchanie cez nos a podobne. Tieto nežiadúce následky sa korigujú veľmi ťažko a niekedy je nemožné dosiahnuť pri opakovaných operáciách zásadné zlepšenie.

Komu sa rozhodnete zveriť vašu operáciu?

 V posledných desaťročiach sa rozdelila chirurgia nosa na sféru záujmov plastických chirurgov a rinochirurgov (ORL špecialisti zaoberajúci sa chirurgiou nosa). V zásade nie je dôležité, akú špecializáciu má operatér, ak dobre ovláda problematiku septorinoplastiky.   Skúsenosti z našej (česko)slovenskej praxe sú doposiaľ také, že drvivá väčšina plastických chirurgov v našom regióne vyrástla v prostredí plastickej chirurgie, ktorá sa historicky nikdy nevenovala problematike nosovej priehradky a tak sa logicky  venujú výlučne tvaru vonkajšieho nosa.

Naopak, rinochirurgovia na Slovensku  vychádzajú z tradícií komplexného poňatia problematiky nosa, vyrástli  na chirurgii nosovej priehradky a nosovej dutiny a  prirodzeným vývojom dospeli  ku komplexnému poňatiu nosovej chirurgie ktorej súčasťou sa stala aj chirurgia vonkajšieho nosa. Je nelogické oddeliť chirurgiu vonkajšieho nosa od chirurgie nosovej priehradky, keďže deformácie nosa majú komplexný charakter, aj ich chirurgická korekcia si vyžaduje komplexný prístup. A to nielen z funkčného dôvodu, aby sa pacientovi lepšie dýchalo cez nos, ale aj preto, lebo nosová priehradka je zásadná oporná štruktúra vonkajšieho nosa a bez korekcie jej tvaru a pozície  je niekedy nemožné definitívne upraviť tvar vonkajšieho nosa. Inými slovami, chirurg,  ktorý robí zásah do tvaru vonkajšieho nosa, by mal  ovládať komplexnú chirurgiu nosa vrátane chirurgie nosovej priehradky a nosovej dutiny.

Mám si dať operovať samostatne vonkajší nos a samostatne deformovanú nosovú priehradku?

Žiaľ, stretávame sa s tým že pacient sa v prvej etape podrobí operácii nosovej priehradky na ORL oddelení a po určitom čase operácii vonkajšieho nosa na oddelení plastickej chirurgie (niekedy aj v opačnom poradí). Nie je to dobrý postup pre pacienta ale ani pre chirurga. Navyše,  nie je zriedkavé, že pri sťaženom dýchaní cez nos je  popri septorinoplastike potrebné vykonať aj turbinoplastiku (zmenšenie nosových mušlí), čo je výhradne doména rinochirurgov . Optimálny prístup „ jeden nos -jeden chirurgický výkon“  je najlepšie riešenie z estetického aj funkčného hľadiska. Je preto dôležité, aby pacient pri výbere chirurga vzal do úvahy všetky tieto aspekty.

Ako prebieha operácia?

Pri operácii vonkajšieho nosa -rinoplastike  môžeme postupovať principiálne dvomi spôsobmi. Pri takzvanej zatvorenej rinoplasike sa k nosovým  štruktúram  pristupuje cez rezy vo nosovom vchode („vnútri nosa“), teda bez viditeľného vonkajšieho rezu na koži.  Pri otvorenej rinoplastike  sa okrem rezov v nosovom vchode pridáva aj vonkajší rez cez kolumelu ( stredový stĺpik pod nosovou špičkou).Táto technika umožňuje obnažiť najmä chrupkovú kostru nosa a teda aj priamy prístup na tieto štruktúry pri operácii.  Na konci oboch prístupov sa rezy na koži uzatvárajú stehmi.

Hojenie malej jazvy na kolumele je dobré,  a vo väčšine prípadov je  jazva  takmer neviditeľná. Dobré výsledky sa dajú dosiahnuť obomi technikami. Výber techniky závisí na preferencii operatéra, ale najmä od rozsahu a charakteru  plánovaného zákroku, teda na daný typ a rozsah  deformácie nosa. V prípade ťažšej deformity, ktorá si vyžaduje náhradu  chýbajúcej chrupkovej či  kostnej štruktúry, je potrebné odobrať náhradný transplantát z inej časti tela, zvyčajne z vonkajšieho ucha alebo z rebra.  Hojenie odberového miesta je dobré, bez trvalých následkov či viditeľného estetického defektu.

Operácie sa vykonávajú v režime jednodňovej chirurgie, pacient je hospitalizovaný ráno pred operáciou, domov ide nasledujúce ráno.

Mám podstúpiť rinoplastiku?

Dá sa povedať, že kandidát na rinoplastiku je každý človek, ktorý nie je spokojný s aktuálnym tvarom  (prípadne aj s funkciou) svojho nosa, ktorý je objektívne  určitým spôsobom esteticky či funkčne nedokonalý.  Najčastejšie dôvody na operáciu sú:

  • Dlhodobá nespokojnosť s tvarom nosa
  • Postupná zmena vonkajšieho nosa  prichádzajúca s vekom – nos sa predlžuje, špička klesá nadol
  • Poúrazová deformácia nosa, optimálne viac ako 12 mesiacov po úraze , keď je ukončené hojenie tkanív
  • Vrodený defekt nosa ( rázštepová deformita), ktorá bola korigovaná v detstve a stav nie je úplne
  • Vonkajší nos a nosové septum sú natoľko deformované, že  obmedzujú významne dýchanie cez nos

Aký je vhodný vek na rinoplastiku?

Štúdie naznačujú, že na vykonanie rinoplastiky je vhodný taký vek, keď je ukončený rast vonkajšieho nosa , čo je približne vo veku 17-18 rokov, pretože kostné štruktúry tváre sa po tomto veku menia len málo a celkový tvar tváre sa po tomto veku príliš nezmení. Existujú výnimky z tohto pravidla  , ktoré zváži chirurg podľa stupňa a štruktúry deformity nosa.

Mám záruku, že budem spokojná/ý s výsledkom?

Je potrebné si uvedomiť, že očakávanie pacienta a reálne možnosti chirurgickej korekcie nosa nemusia byť rovnaké. Zodpovedný chirurg nemôže sľúbiť, čo nedokáže splniť. Je dôležité podrobne konzultovať možnosti chirurgickej korekcie s operatérom, ktorý Vám vysvetlí možnosti  chirurgického výkonu, jeho limity- čo sa dá korigovať a čo nie, načrtne predpokladaný výsledok. Platí pravidlo, že od stupňa závažnosti  deformácie vonkajšieho nosa závisí aj možný dosiahnuteľný výsledok. Ak si rozdelíme závažnosť deformácie vonkajšieho nosa na 5 stupňov od 1. (normálny nos) po 5. stupeň (veľmi ťažko deformovaný nos) , tak reálne očakávanie môže byť na úrovni zlepšenia vzhľadu nosa o jeden stupeň, len vo výnimočných prípadoch za ideálnych podmienok o dva stupne – čiže ak je stredne ťažká deformita 3. stupňa pred operáciou, možno očakávať výsledok na úrovni 2. stupňa- čiže ľahká deformácia, len výnimočne normálny tvar  nosa.  Tiež je dobré si uvedomiť, že počítačové animácie očakávaného výsledku sa takmer nikdy nezhodujú s reálne dosiahnuteľnými výsledkami.

Sochár dokáže z kameňa vytesať akýkoľvek tvar nosa, ale  lekár ktorý pracuje s tak anatomicky  zložitou štruktúrou ako je vonkajší nos, je limitovaný mnohými faktormi a najmä tým, že výsledok musí byť nielen esteticky prijateľný v krátkej dobe, ale  nos musí byť funkčný a stabilný aj po rokoch. Ak si uvedomíme, že  kostra nosa, ktorá  je z 2/3 tvorená chrupkou a z jednej tretine kosťou a okrem slizničného a kožného krytu je z oboch strán obklopená vzduchom,  nesmie byť poškodená ani  odstránená . Naopak  , aj po operácii  by mala byť zachovaná stabilná a funkčná a navyše aj esteticky  prijateľná.  To nie je ľahká úloha. Aby bolo  možné porovnať predoperačný stav s pooperačným výsledkom,  vždy  robíme predoperačnú fotodokumentáciu.

Čo potrebujem pred operáciou? Je potrebná predoperačná príprava?

Prvý krok je  vyšetrenie u rinochirurga, ktorý zhodnotí  stupeň a charakter deformity a vysvetlí Vám aké sú možnosti jej chirurgickej korekcie a reálne očakávané výsledky.  Pred operáciou je potrebné ambulantne absolvovať predoperačné vyšetrenia pred celkovou anestéziou-  krvné odbery, podľa potreby prípadne EKG a RTG hrudníka,  celkové zhodnotenie zdravotného stavu všeobecným lekárom alebo internistom.  Anesteziologické predoperačné vyšetrenie nie je potrebné absolvovať ambulantne,  bude realizované pri prijatí na pracovisko jednodňovej chirurgie anesteziológom, ktorý bude viesť celkovú anestéziu. 

Ak ste zdravá/ý, nie je potrebná žiadna medikamentózna príprava. V prípade chronickej liečby  je potrebné túto liečbu konzultovať s operatérom. Ak máte alergiu na lieky alebo dezinfekčné prostriedky , je  nutné o tom informovať lekára.  Ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, informujte nás o tom pri objednávaní na operáciu, aby sme mohlo  odporučiť prípravu alebo zmenu liečby v predoperačnom období. Niektoré z týchto liekov je nutné vysadiť 10 dní pred operáciou a prejsť na iný typ liečby.

Je operácia nosa bolestivá?

Plastická chirurgia vonkajšieho nosa je pomerne závažný operačný výkon trvajúci zvyčajne hodinu a pol až dve hodiny,  všetky operácie vykonávame v celkovej anestézii. Je to dobré  nielen pre pacienta, ktorý nemusí  pri vedomí   odtrpieť celú procedúru, ale aj pre operačný tím, ktorý potrebuje pre prácu a dobrý výsledok  štandardné podmienky celkovej anestézie. Pacient preto necíti bolesť pri operácii. Po operácii  je potrebné tlmenie bolestí, najmä prvých 24 hodín. Keďže po operácii budete do rána hospitalizovaná/ý  , túto liečbu Vám zabezpečí zdravotný personál. V ďalších dňoch sú pri adekvátnej liečbe  bolesti minimálne alebo žiadne .

Čo ma čaká po operácii?

Prvých 7 dní po operácii po prepustení  Vás čaká len kľudový režim. Tesne po operácii musíte odpočívať v posteli so zdvihnutou hlavou, aby ste znížili krvácanie a opuch. Váš nos môže byť upchatý v dôsledku opuchu sliznice po operácii  a pre vstrebateľný materiál použitý na pooperačnú tamponádu nosa. Zvyčajne po týždni odstránime vonkajšiu dlahu, ktorú máte na ochranu a podporu nového tvaru nosa, odstránime vnútorné dlahy (po  operácii nosového septa) a prípadné stehy na koži.   Vzhľadom k tomu, že  na záver operácia používame na tamponádu nosovej dutiny vstrebateľný materiál,  nie je potrebné ju z nosa  odstraňovať.  V prípade, že pri operácii bolo potrebné  meniť tvar kostnej časti vonkajšieho nosa , treba rátať s tým, že okolo nosa budú  modriny a opuch , ktoré sa budú vstrebávať asi 14 dní. Pri komplexných operáciách na nosovej kostre je dobré používať počas spánku ochrannú vonkajšiu dlahu na nos ešte ďalšie dva týždne, aby nedošlo k nechcenému posunu nosových štruktúr počas spánku. V prvých 14 dňoch sú  zvyčajne prítomné modriny pod očami , ktoré sa spontánne vstrebú. Občas dôjde k dočasnému opuchu alebo čierno-modrému zafarbeniu očných viečok . Nos je určitú dobu po operácii opuchnutý (týždne až mesiace). Obmedzenie sodíka v potrave pomôže opuchu rýchlejšie zmiznúť.

Aby sa znížilo riziko krvácania a opuchu a iných komplikácií v pooperačnom období, odporúčame nasledovné opatrenia:

  • vyhnite sa namáhavým fyzickým aktivitám
  • nefúkajte  úsilne z nosa
  • po operácii si nedávajte na nos ľadové alebo studené obklady
  • v prvom týždni sa vyhnite priamemu kontaktu nosa s vodou
  • vhodné je opatrné čistenie zubov najmä horných, aby ste obmedzili pohyb hornej pery
  • neobliekajte si cez hlavu oblečenie, ako sú košele alebo svetre
  • v prvých 4 až 6 týždňoch sa vyhýbajte noseniu okuliarov , aby ste si nespôsobili následnú deformitu nosa
  • chráňte vonkajší nos pred priamym slnkom najmä v lete

Ukážka Rinoplastík

© Copyright 2022  MUDr. SIČÁK, s.r.o. Všetky práva vyhradené.
envelope